הסדנה לסרטי כיס

הפרוייקט המרכזי של פוקטמדיה הוא סדנה חברתית ליצירת סרטים בסמארטפון. הסדנה שלנו מתאימה למגוון רחב של קהלים, מנוער ועד לגיל השלישי, ולא דורשת נסיון קודם בצילום או ביצירה קולנועית. היא מספקת מרחב לשיחה בגובה העיניים, מגבשת את הקבוצה ומנגישה כלים בסיסיים ביצירה בוידאו. בתהליך יצירה מעשי ובהנחיית אשת קולנוע מנוסה, יוצאים חברות וחברי הקבוצה לצלם בסביבתם הקרובה ומביאים אל המסך תמונות ורגעים מעולמם. חמרי הגלם עוברים עריכה מקצועית לכדי תוצר מסכם – סרט קבוצתי המציג מגוון קולות אישיים. בסיום הסדנה מתקיימת הקרנה חגיגית בנוכחות חברים ובני משפחה.

תגובות ששימחו אותנו

בזכות הסדנה הכרתי חברות טובות שגרות לידי בשכונה ולא יצא להכיר לפני. יש להן רעיונות טובים איך לקדם את השכונה.

תודה רבה לקבוצה שנתנה לי אור ותקווה.

אני מאוד נהניתי גם מההסדנה וגם מההיכרות עם הנשים ולהתחבר למצלמה משני צידיה. מאוד עניינה אותי האינטראקציה עם נשים שהפכו לחברות טובות ולא היה יוצא לי להכיר בהזדמנות אחרת, ועוד בתקופה מאתגרת זו שבה היינו מרוחקים ומפוחדים אחד מהשניה.

אני מרגישה שיש התחדשות בלוד ואני שמחה שיש גרעין דווקא של נשים שאני מקווה שיחד נצליח ליצר שינוי. קיבלתי הרבה ידע על השימוש במצלמה ואני מעוניינת ללמוד עוד.

היום הסתיימה לה סדנת סרטי כיס מלאת השראה בהנחיית דנה גולדברג. איזו זכות נפלה בחלקי להשתתף! למדתי המון על עצמי, וגם על צילום נגיש ואינטואיטיבי. הכרתי נשים עצומות ומרגשות, שגרמו לי להוריד קצת את החומות שלי עם הפתיחות שלהן, ולצאת מאיזור הנוחות שלי.

בעת האחרונה אני חווה התקרבות והיכרות מחודשת עם ערד, גם בזכות יוזמות קטנות כמו זו שהביאה את דנה גולדברג הנפלאה לשהות אמן. במהלך שהותה בעיר, נפגשנו, קבוצת נשים מדהימות, רובנו מערד, על מנת ליצור סרטי כיס. וכך, מעבר למפגש המרגש עם נשים מופלאות ובמאית מעוררת השראה, העמקתי את החיבור לעיר.

הקולנוענית עטורת השבחים דנה גולדברג העבירה בספטמבר 2019 סדנת סרטי כיס לנשים בערד. 12 נשים השתתפו בסדנה, שארכה 4 מפגשים של 3 שעות. התהליך עצמו היה מרתק: משלב הרעיון ועד לסרטים המוגמרים, קיבלו הנשים ליווי קשוב ואכפתי. הנשים הפכו ליוצרות. היוצרות הפכו לקבוצה מגובשת, מפרגנת ותומכת. הסרטים עצמם, שהוקרנו בערב מיוחד במרכז לאמנות עכשווית בערד, היו נפלאים. כיאה לשמם, הם היו "סרטי כיס" – סרטים זעירים שמראים נקודות קטנות בזמן ובתודעה של היוצרות, רגעים אינטימיים מלאי כנות. יותר מכל – הייתה זו חוויה אנושית, בה אמנית נהדרת ממגנטת אליה נשים סקרניות ובוגרות, ושם נוצר חיבור אמיתי וארוך טווח. זו הייתה חוויה נפלאה, ואנו מחכים להמשך בעתיד.

בפברואר 2017 דנה גולדברג הנחתה בגראז' סדנת סרטי כיס אינטנסיבית לקראת יום האישה הבינלאומי. דנה עבדה עם קבוצת סטודנטיות מהמכינה והנחתה אותן החל משלב הרעיון ועד לתוצר המוגמר. בתוך התהליך הקבוצתי, דנה גילתה מקצועיות לצד רגישות גדולה והצליחה לתת מקום ליכולות ולצרכים של כל משתתפת. הידע, הנסיון וההיכרות המעמיקה שלה עם כל שלבי תהליך היצירה הקולנועית, הן מבחינה רעיונית והן מבחינה טכנית, סייעו לכל אחת ממשתתפות הסדנה להגיע לתוצר מוגמר שביטא את עולמה הפנימי ושיקף את יכולותיה. בסוף הסדנה הוקרנו התוצרים במסגרת אירוע קולנוע פמיניסטי בינלאומי ביוזמת ובהפקת עמותת קינוקלאן.